Bielańska Szkoła Edukacji

Zapraszamy na kolejny warsztat z cyklu “Bielańska Szkoła Edukacji”. Jego celem jest dzielenie się i wspólne szukanie odpowiedzi na wyzwania współczesnej szkoły. Wydarzenie jest inicjatywą Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Bielany Sylwii Lacek. Tematy warsztatów tego spotkania zaproponował zespół zaproszonych trenerów i trenerek. Faktycznie jednak zaproponowało je życie i cała seria nowych wyzwań przed którymi Państwo stoicie. Podczas najbliższego spotkania zajmiemy się tematem dobrostanu i zdrowia psychicznego. Zwłaszcza ten ostatni temat, staje się coraz bardziej palącą kwestią, z uwagi na tragiczny stan państwowych systemów wsparcia. Dlatego też zaprosiliśmy do poprowadzenia jednego z warsztatów „Alians przeciw depresji”. Będą mieli Państwo okazję poznać bezpłatne narzędzia oraz możliwości działania już na terenie szkoły. Liczymy, że stanie się to początkiem dłuższej współpracy. Należy pamiętać też o sobie samym, o własnym dobrostanie i zdrowiu. Nie można wszystkiego brać na siebie. Dlatego tematem drugiego warsztatu będzie sieciowanie i tworzenie grup wsparcia czy lokalnych stowarzyszeń. To, że warto to za mało. Drugi warsztat pokaże prawdziwe korzyści z tego wynikające, jakkolwiek do sukcesu wiedzie kręta ścieżka. Na jej końcu są trwałe mechanizmy wymiany doświadczeń ale i realnego wsparcia w kryzysowych sytuacjach – najlepszym z nich jest takie, które pochodzi od koleżanek i kolegów po fachu.

Na końcu tej strony znajduje się również formularz, do zgłaszania problemów prawnych. Podczas kolejnego spotkania chcielibyśmy, tak jak Państwo sygnalizowali, zaprosić specjalistów od prawa oświatowego oraz rodzinnego. Potrzebujemy jednak informacji, jakie konkretne problemy mają zostać omówione. Zwykle wymagają one wcześniejszej analizy, dlatego prosimy o ich zgłaszanie za pomocą ankiety. Można ją wypełnić zupełnie anonimowo, otwierając link w karcie prywatnej przeglądarki.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy Dyrektorów i Dyrektorki oraz Waszych zastępców. Link do formularza rejestracji znajduje się na dole. Udział w wykładzie prof. Jacka Pyżalskiego jest otwarty.

PROGRAM SPOTKANIA

08.30 – 09.00Rejestracja uczestników
09.00 – 10.00Powitanie uczestników, wykład wprowadzający prof. Jacka Pyżalskiego oraz sesja Q&A
(sala widowiskowa BCEK)
10.00 – 10.15Przerwa na kawę
10.15 – 11.45I seria warsztatów
11.45 – 12.00Przerwa na kawę
12.00 – 13.30II seria warsztatów
13.30 – 13.45Podsumowanie, feedback (sala widowiskowa)
Miejsce spotkania:Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Szegedyńska 9a.
Przy obiekcie znajduje się bezpłatny parking.

Nasi Goście

Jacek
Pyżalski
Izabela
Bochińska
Marzenna
Wojnar
Marta
Smagowicz

Keynote – „Dobrostan nauczyciela i nauczycielki – o co naprawdę chodzi?”

Do wygłoszenia wykładu wprowadzającego zaprosiliśmy prof. Jacka Pyżalskiego z UAM w Poznaniu. Tytuł właściwie tłumaczy wszystko. Jednak czy napewno? Profesor opowie nam, jak właściwie rozumieć kwestię dobrostanu oraz jakie działania należy podjąć, aby się do niego zbliżyć.

Warsztat 1: Jak wspierać zdrowie psychiczne w szkołach i przeciwdziałać depresji?

Prowadzi: Marta Smagowicz

Podczas spotkania podzielę się doświadczeniami rozwijania lokalnych aliansów przeciw depresji, które można tworzyć również w społecznościach szkolnych. Porozmawiamy o tym jak można wprowadzać temat depresji do świadomości uczniów, nauczycieli i rodziców. Jak działać zgodnie z czterema ważnymi faktami dotyczącymi depresji: depresja jest prawdziwą chorobą, może dotknąć każdego, ma wiele twarzy i można ją skutecznie leczyć. Zaprezentuję narzędzie iFightDepression – internetowy program do samodzielnego wykorzystania przez osoby doświadczające depresji przy wsparciu przewodnika, np. psychologa lub pedagoga szkolnego. 

Warsztat 2: Tak wiele nas łączy – o sile grupy i mocy sieciowania.

Prowadzi Izabela Bochińska i Marzenna Wojnar

Warsztat powstał wen współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jej prezes, Jacek Królikowski opowiedział nam o grupach funkcjonujących w środowisku bibliotekarzy. Wydawać  może się na pozór, że te dwa światy do siebie nie przystają: szkoła i biblioteki. Inne pole działania, inne problemy. Otóż niezupełnie. Doświadczenia, jakie oferuje sieciowanie są wspólne.  O tym, co może ono zaoferować na praktycznym przykładzie opowiedzą dwie dyrektorki: Iza i Marzenna. Ich przekaz jest prosty: „Dyrektorko, Dyrektorze jeśli czasem czujesz samotność, brak zrozumienia, boisz się że natłok obowiązków doprowadzi Cię do wypalenia zawodowego, to sygnał, by zastanowić się gdzie szukać wsparcia. W czasie warsztatu porozmawiamy o liderstwie, o sile grupy i podzielimy się doświadczeniem w temacie sieciowania.”

Rejestracja / R.S.V.P

ZGŁÓŚ PROBLEM PRAWNY:

ORGANIZATOR

Głównym organizatorem projektu jest Urząd Dzielnicy Bielany m st. Warszawy. INFOLAB współpracuje w jego realizacji.